Delikatessernas Finland 21-23.8 samlar såväl livsmedelsföretagare, mikrobryggerier, mataktörer

21-08-2014

Delikatessernas Finland - matevenemanget ordnas 21-23.8.2014 för fjärde året och i år uppmärksammas finländsk matfostran vid sidan om hundratals livsmedelsföretagare och mikrobryggerier från landskapen samt andra mataktörer. Delikatessernas Finland är det största matevenemanget i Finland ochordnas i centrum av Helsingfors. Senaste år samlade evenemanget över 65 000 besökare.

Evenemangets popularitet visar att de finländska konsumenterna har anammat närproducerade mat. På närmatsevenemanget Delikatessernas Finland står landskapens små livsmedelsföretag i fokus. Evenemanget ger en ypperlig möjlighet för närmatsproducenter och -förädlare att visa upp sitt kunnande och sina produkter för huvudstadsregionens konsumenter. I samband med Delikatessernas Finland ordnas även ett yrkestillfälle för handelns och restaurangers inköpare, där de kan nätverka med de små livsmedelsföretagen.

Förutom landskapen och företagen presenterar också förbunden och andra gemenskap inom livsmedelskedjan sin verksamhet. Tillsammans med flera andra aktörer inom livsmedelsbranschen deltar också Europeiska kommissionens representation i Finland för första gången i Delikatessernas Finland.

I år uppmärksammas speciellt den finländska matfostran. På Matglädje-avdelningen och på programscenen presenteras aktuella matfostranmetoder och besökarna har möjlighet att bekanta sig med dessa genom roliga uppdrag och talturer av sakkunniga. I programmet ges även en inblick i de finländska, sociala innovationerna: skolmaten och hushållsläran. Målsättningen är att föra fram matglädje för både barn och vuxna.

Ta del av programmet om matfostran i Finland och övrigt program på http://www.mtk.fi/delikatessernasfinland/program/fi_FI/program/ 

Tilläggsuppgifter om programmet kring matfostran i Finland ges av projektledare Bettina Lindfors, Matskolan - Ruokakoulu, 045 109 6811, bettina.lindfors@matskolan.fi


<- tilbage til nyhedslisten